Manufacturer of a wide range of products which include 3 layer cloth drying stand ss, portable cloth drying stand, stainless steel cloth drying stand, cloth drying stand, ss cloth drying stand and jumbo cloth drying stand.
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Stand Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | Upto 20 kg |
| Number Of Rods | Above 30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue and Silver |
| Weight | 5400g |
| Is It Foldable | Foldable |
| Number Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | For Drying Clothes |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Stand Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | 21–40 kg |
| Number Of Rods | Above 30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Color | green |
| Weight | 4500 GM |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Installation Type | it your self |
| Model Name/Number | cloth drying stand |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Rack Type | Movable Rack |
| Number of Tiers | 2 Layers |
| With Wheels | With Wheels |
| Number Of Rack | 2 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | RUSHIL WERE |
| Is It Foldable | Foldable |
| Color | Silver |
| Size/Dimension | 6 Feet |
| Installation Type | Easy |
| Material Grade | Steel |
| Place Of Origin | India |
| Usage/Application | Cloth drying Stand |
| Model Name/Number | S S Cloth drying Stand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted Rack |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | Upto 20 kg |
| Number Of Rods | 21–30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Powder Coated |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | Gullwing |
| Load Capacity | 21–40 kg |
| Number Of Rods | 21–30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Butterfly |
| Color | Silver |
| Brand | Rushilwere |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Cloth Drying Rack |
| Steel Grade | SS 202 |
| Load Capacity | Upto 50 kg |
| Stand Type | Foldable |
| Pipe Diameter | 19 mm |
| Finish | Mirror Finish |
| Number Of Rack | 2 and 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Butterfly |
| Color | Silver |
| Brand | Rushilwere |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Stand Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | 21–40 kg |
| Number Of Rods | Above 30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Brand | Rushilwere |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Cloth Drying Rack |
| Steel Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | Upto 50 kg |
| Stand Type | With Wheels |
| Pipe Diameter | 19 mm |
| Finish | Mirror Finish |
| Number Of Rack | 2 and 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Brand | Rushilwere |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1080 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | Upto 20 kg |
| Number Of Rods | 21–30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 3 |
| Body Material | Plastic and SS |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Brand | Rushilwere |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Stand Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | 21–40 kg |
| Number Of Rods | Above 30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 2 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Butterfly |
| Color | Silver |
| Brand | Rushilwere |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Stand Type | Foldable Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Style | 3-Tier |
| Load Capacity | 21–40 kg |
| Number Of Rods | Above 30 Rods |
| Foldability | Foldable |
| With Wheels | Yes |
| Number Of Rack | 3 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | silver |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Portable | Portable |
| Usage/Application | Cloth drying |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Plastic Type | PP |
| Length | 32 cm |
| Material | Polypropylene |
| Brand | T.E |
| Color | Black |
| Usage/Application | Home |
| Shoulder Type | Flat |
| Weight Capacity | 2 kg |
| Pack Size | 12 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
Dhiren Khatrani (Owner)
Trimurti Enterprise
2nd Floor Opp M P Park RMC Shoping Centre, Divya Park Street No 1, Trimurti Enterprise, Mavadi Main, Road, Udyog Nagar, Mavdi Fire Bridgade
Rajkot - 360004, Gujarat, India